Global Runaway sköter sig bra i träning. Hon går 4 pass i veckan och det blir ca 6 km varje pass som varannan gång sker på skogsslingan och varannan gång på banan. Det handlar ju mest om jogging och att lära sig tekniken än så länge och så fortsätter det till mitten på januari då man börjar köra efter klockan.

Hon såg ut att må bra, hon hade fått sig en smäll på ena knät och hade en liten bula där och även lite svullna bakkotor vilket såg ut att vara på bättringsvägen. I övrigt var hon fin i pälsen, hon sätter vinterpäls och har även fått vinterskor.

Hon har växt i kroppen bra och det går att skönja ett vardande grymt kors. Hon rör sig lätt och har bra spänst redan nu så det är bara att nöta på, hon känns som en lite tidigare modell så när dom blir uppdelade i grupper (antingen med sikte på 2-års eller 3-årsstart) så lär hon hamna i gruppen som siktar mot 2-årsstart.

I dagens träningspass gick hon ihop med stallets andra Muscle Hill-avkomma, hingsten Mellby Caddy (Muscle Hill / Andover Hall). Jag filmade och Runaway är hela tiden längst till vänster, i 2a spår, utvändigt om Mellby Caddy.